Noc Robotów

W czwartek, 29 grudnia 2016 roku odbyła się „Noc Robotów” z robotami LEGO Mindstorms . Zajęcia rozpoczęły się o 18.30 i prowadził je dyrektor Robert Pypkowski oraz student mechatroniki.

Pierwszym krokiem, jaki wykonaliśmy, było rozpakowanie zestawów i posortowanie ich elementów. Zajęło nam to dużo czasu.

Następnie, gdy pogrupowaliśmy już części, rozpoczęła się nauka programowania Mikrokontrolera EV3. Odczytywaliśmy z niego wyniki pomiarów z czujników kolorów, podczerwieni, odległości a także dotyku.

Gdy w końcu zrozumieliśmy mechanizm tego robota , zaczęliśmy go składać. Muszę przyznać, że było to dość trudne. Po długim składaniu i montowaniu elementów, podjęliśmy się programowania.
Przynieśliśmy laptopy, po czym podłączyliśmy urządzenia za pomocą kabla USB. Kodowanie polega na tym, że w programie Lego Mindstorms EV3, wpisujemy różne komendy i polecenia. Oprogramowanie, nawiązuje połączenie i wykonuje misje programistyczne. Wykonując je, poznajemy zasady korzystania z ciekawych funkcji podstawowych.

Łatwy w użyciu, oparty na ikonach program, udostępnia nam wciągające misje i interfejs programowania, pozwalający odkrywać sekrety robotyki i dowolnie programować swojego robota. Następnie gotowe zadanie przesyła się do Mikrokontrolera i odłącza od komputera. Wystarczą dwa kliknięcia na kontrolerze i robot wykonuje podane mu komendy. O godzinie 23:30 zafascynowani robotyką wróciliśmy do domów.
Osobiście taka noc z robotami podobała mi się bardzo. Zaprogramowanie takiego urządzenia jest, wbrew pozorom, trudne.

Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy tworzyć kolejne projekty., tym bardziej, że taka noc programowania daje poczucie obcowania z prawdziwą nauką i sprawia, że czujemy się jak „profesjonalni programiści” i zatracamy się w fascynujących możliwościach informatyki, odkrywania tajemnic świata.


                                                                                                                                                                                 Marcelina Durma